Jak odzyskać smak po COVID

Jak odzyskać smak po COVID

28 czerwca, 2022 0 przez Mateusz

Przebycie COVID może spowodować utratę zmysłu smaku i zapachu. Może to być bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, jak odzyskać smak po covida. Znajdziesz tu również kilka informacji o tym, jak radzić sobie z objawami COVID i jak poprawić swoje umiejętności węchowe.

Domowe sposoby leczenia

Na szczęście dla pacjentów z COVIDEM, nie są oni osamotnieni w tej szczególnej dolegliwości. W rzeczywistości, istnieje cała subkultura entuzjastów COVID, którzy podrywają się w kroplach. W rzeczywistości, nie jest niczym niezwykłym napotkanie dwóch lub więcej tych ciernistych tyrosydów w ciągu jednego dnia. Na szczęście kilka sztuczek może pomóc zarówno chorym, jak i nieszczęśliwym. Jedną z najlepszych metod jest zebranie czterech olejków eterycznych, które są niezbędne dla każdego szanującego się maniaka węchu. Dobrze zaopatrzona szafka okaże się wybawieniem – część ta jest zasługą autora portalu Dent Info. Na przykład zapach świeżo skoszonego trawnika to antidotum na kichającego tadka. Najlepsze w całym procesie jest to, że jest on tani i bezbolesny. W dodatku wymagana siekiera jest w dobrych rękach.

Prawdą jest, że atak COVID-u na pewno skróci Twoją letnią zabawę, ale jest kilka sztuczek, które pozwolą Ci utrzymać dobrą zabawę. Poniższe porady i wskazówki sprawią, że w krótkim czasie poczujesz się znowu jak stary facet. W rzeczywistości, prawdopodobnie będziesz pocierać zazdrość swoich przyjaciół i rodziny przez resztę tygodnia. Poza tym, trochę odpoczynku i relaksu może przejść długą drogę w leczeniu dolegliwości.

Trening węchu przy objawach COVID

Podczas infekcji wirusowej Twój zmysł węchu może zostać utracony. Może to być tymczasowe, lub może rozwinąć się w poważniejszy stan, zwany parosmią. Może to wpłynąć na Twój smak i sprawić, że rzeczy będą nieprzyjemne. Możesz mieć nagłe zmiany apetytu i jeść mniej pokarmów.

Trening węchu to rodzaj terapii, która może pomóc w powrocie do zdrowia po przebytym COVID. Trening węchu jest podobny do terapii fizycznej dla nosa i może pomóc w przyspieszeniu procesu powrotu do zdrowia.

Retrakcja węchu polega na codziennym wąchaniu różnych zapachów. Zapachy te są zazwyczaj owocowe lub kwiatowe w naturze. Idealnie byłoby zacząć od wąchania różnych aromatów, takich jak goździk, cytryna, róża czy eukaliptus. Może to zająć 6-12 tygodni, zanim zauważysz efekt. Możesz zacząć od zakupu olejków eterycznych online lub w sklepie. Możesz również zakupić zestaw startowy, który będzie zawierał olejki eteryczne i instrukcje użytkowania.

Retrakcja węchu jest prostą i niedrogą metodą na odzyskanie węchu. Stosowanie tego zabiegu może pomóc Ci stanąć na nogi po infekcji zatokowej lub wirusowej. W przeciwieństwie do żywności, olejki eteryczne nie psują się.

Retrakcja węchu nie jest techniką zatwierdzoną klinicznie, ale może być skuteczna. Większość pacjentów zauważa poprawę zmysłu węchu w ciągu kilku tygodni. Należy skontaktować się z lekarzem laryngologiem, aby ustalić najlepszy dla siebie sposób postępowania.

Wiele osób, które mają COVID-19 zgłasza utratę węchu. Objawy te mogą trwać przez tygodnie lub miesiące i są wynikiem zapalenia w układzie węchowym. Zapalenie to może być spowodowane samym wirusem lub może być wynikiem ataku układu odpornościowego gospodarza na jego własne komórki.

W leczeniu przedłużającego się upośledzenia węchu można również stosować leki donosowe. Donosowy cytrynian sodu, steroidowe spraye do nosa i zastrzyki do nosa z osocza bogatopłytkowego to przykłady terapii, które mogą pomóc.

Terapia węchowa jest wschodzącym, niskokosztowym podejściem do przekwalifikowania układu węchowego. Uważa się, że trening węchu może pomóc w powrocie do zdrowia po przebytym COVID-19.

Oprócz stosowania leków donosowych, trening węchowy jest zalecany dla osób z anosmią po COVID. Jest to najczęstszy rodzaj utraty węchu po zakażeniu COVID.

Długotrwała utrata smaku lub zapachu

W ciągu pierwszych kilku tygodni po zakażeniu, osoby z COVID-19 zwykle doświadczają krótkotrwałych zmian w zmysłach, w tym utraty smaku i zapachu. Jednak u niektórych osób mogą wystąpić długotrwałe lub trwałe zaburzenia funkcjonowania. Ci pacjenci wymagają długoterminowej obserwacji, a także spersonalizowanego leczenia.

Kilka wirusów może powodować utratę smaku i zapachu, a COVID-19 nie jest wyjątkiem. Atakuje on komórki wspierające wokół nerwu węchowego. Komórki te są ważne, ponieważ chronią komórki nerwowe i pomagają im się regenerować.

W badaniu stwierdzono również, że kobiety są bardziej podatne na COVID-19 niż mężczyźni. Może to tłumaczyć, dlaczego niektóre kobiety mają więcej problemów z odzyskaniem zmysłów. Naukowcy szacują, że około 5% dorosłych ma długotrwały niedobór zmysłu smaku lub zapachu po infekcji wirusowej.

W badaniu stwierdzono również, że większość osób odzyskuje zmysł smaku lub zapachu w ciągu trzech miesięcy po podaniu leku COVID-19. Jednak niektórym osobom pełne odzyskanie zmysłów zajmuje nawet rok lub dłużej.

Badacze oszacowali, że 5,6% pacjentów cierpiało na zaburzenia węchu i smaku przez co najmniej sześć miesięcy po zakażeniu. Wykorzystali modelowanie matematyczne, aby oszacować liczbę pacjentów ze zmienionym smakiem lub zapachem. Zestawili dane z 18 wcześniejszych badań, które objęły 3 699 pacjentów.

Badacze stwierdzili również, że kobiety wolniej odzyskiwały zmysł smaku i węchu. Ich nosy miały stan zapalny, który uniemożliwiał dotarcie zapachów do części nosa, która pomaga w tym zmyśle. Jest to częsty objaw infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych. Ten utrzymujący się stan zapalny może uszkodzić przewody nosowe.

Badanie jest bardzo ważne, ponieważ pokazuje, że miliony ludzi zostało dotkniętych przez COVID-19, a fakt, że duża grupa z nich może mieć długotrwałą dysfunkcję sugeruje, że system opieki zdrowotnej musi się na to przygotować. Miejmy nadzieję, że wraz ze wzrostem świadomości na temat choroby, pobudzi to badania nad lepszymi sposobami leczenia i terapiami.

Według autorów pracy, ponad 15 milionów Amerykanów i Europejczyków może doświadczyć długotrwałego niedoboru zmysłu smaku lub zapachu po infekcji wirusowej. Dotyczy to pacjentów, którzy chorowali na pierwotne warianty wirusa.

Podobne tematy