Jak odzyskać kaucję za mieszkanie, gdy się wyprowadzasz
1 grudnia, 2022
Odzyskanie depozytu po wyprowadzce nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza jeśli zastosujesz się do kilku prostych wskazówek. Oto trzy wskazówki, których możesz przestrzegać, by uczynić ten proces tak bezbolesnym, jak to tylko możliwe:
Sprzątanie starego domu
Wyprowadzka ze starego mieszkania może być uciążliwa, ale nie musi. Poświęć czas, aby zrobić to dobrze za pierwszym razem, a będziesz na dobrej drodze do lepszego samopoczucia przez wiele lat. Kilka mądrych ruchów we właściwym kierunku będzie wszystkim, czego potrzebujesz, aby wylądować w wymarzonym mieszkaniu. Posiadanie dobrego właściciela to pewny przepis na sukces. Jedną z najlepszych rzeczy w wynajmowaniu jest możliwość pracy nad własnym harmonogramem. Podczas godzin spędzonych w swoim nowym miejscu zamieszkania, będziesz mógł nadrobić zaległości w czytaniu ulubionych książek bez rozpraszania się przez opiekunkę do dziecka. Innymi słowy, będziesz mógł spać według własnego planu, a jeśli będziesz miał szczęście, możesz nawet zdobyć zniżkę na następny wynajem.
Dokumentowanie stanu mieszkania przed wyprowadzką
Posiadanie szczegółowego spisu mieszkania przed wyprowadzką może pomóc Ci w ochronie Twojego depozytu. Pomoże Ci dowiedzieć się, czy właściciel jest odpowiedzialny za jakiekolwiek szkody i pomoże Ci udokumentować stan mieszkania.
Przed wyprowadzką powinieneś zrobić zdjęcia i nagrać wideo wynajmowanej nieruchomości. Możesz również wysłać zdjęcia do właściciela za pośrednictwem poczty elektronicznej. Upewnij się, że zawarłeś datę i godzinę wykonania zdjęcia. Możesz również dodać znacznik czasu do swoich zdjęć. Dzięki temu właściciel będzie wiedział dokładnie, kiedy zdjęcia zostały zrobione.
Twoja lista kontrolna powinna również zawierać informacje o stanie okien, podłóg, ścian i zasłon. Powinieneś również odnotować wszelkie zużyte miejsca. Ważny jest również stan dywanu i parapetów.
Należy również upewnić się, że urządzenia, hydraulika i centralne ogrzewanie są w dobrym stanie. Jeśli zauważysz któryś z tych problemów, powinieneś poinformować o tym właściciela. Jeśli wynajmujący nie zajmie się problemem przed rozpoczęciem najmu, możesz być odpowiedzialny za koszty.
Powinieneś również sprawdzić zamki w swoim mieszkaniu. Jeśli zamek jest uszkodzony lub brakuje w nim kluczy, powinieneś uzyskać ich wymianę. Możesz również sprawdzić system klimatyzacji, hydraulikę i inne urządzenia, aby zobaczyć, czy działają prawidłowo. Jeśli masz współlokatora, możesz poprosić go o sprawdzenie mieszkania razem z Tobą.
Zanim wyprowadzisz się z mieszkania, dobrym pomysłem jest również zlecenie profesjonaliście przeprowadzenia obchodu. Przejście to świetny sposób na zauważenie wszelkich potencjalnych problemów. Należy jednak pamiętać, że przejście powinno być wykonane za zgodą właściciela mieszkania.
Możesz również poprosić właściciela o przeprowadzenie obchodu z Tobą przed wyprowadzką. Pozwoli Ci to omówić wszelkie naprawy lub sprzątanie, które musisz wykonać przed wyprowadzką. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, skontaktuj się z Przewodnikiem Prawnym Każdego Lokatora.
Jeśli potrzebujesz listy kontrolnej, możesz pobrać kopię listy kontrolnej stanu wynajmu na górze strony. Może ona posłużyć jako dowód w Sądzie Drobnych Roszczeń, jeśli zostaniesz kiedykolwiek pozwany przez swojego wynajmującego.
Dokonywanie napraw przed wyprowadzką
Odzyskanie kaucji od właściciela wymaga pewnego planowania z Twojej strony. Możesz dokonać prostych napraw w wynajmowanym domu, aby uniknąć konieczności przepadku części pieniędzy.
Najlepszym sposobem na zapewnienie zwrotu kaucji jest dokonanie napraw przed wyprowadzką. Wstępna inspekcja jest często pomocna w zidentyfikowaniu rzeczy, które wymagają naprawy. Jednak skomplikowane naprawy powinny być pozostawione profesjonalistom.
Kaucja jest dla właściciela świetnym sposobem na pokrycie szkód w wynajmowanym domu podczas Twojego pobytu. Możesz go również wykorzystać do zapłacenia za profesjonalne usługi, aby naprawić wszelkie problemy, które mogą pojawić się podczas okresu wynajmu.
Powinieneś zrobić kilka zdjęć i filmów z wynajmowanej nieruchomości zanim się wyprowadzisz. Może to być dobry czas na udokumentowanie wszelkich uszkodzeń, takich jak dziury w ścianach lub zepsute żaluzje. Robienie zdjęć jest nie tylko wygodne, ale może również pomóc w wyjaśnieniu roszczeń właściciela o szkody.
Dobrym pomysłem jest również dokładne posprzątanie mieszkania przed wyprowadzką. Być może będziesz musiał usunąć niektóre ze swoich rzeczy, ale można to zrobić, aby zminimalizować opłaty od właściciela.
Powinieneś również poprosić swojego właściciela o inspekcję przy wyprowadzce. W zależności od stanu, możesz być do tego zobowiązany przed opuszczeniem mieszkania. Inspekcja przy wyprowadzce jest dobrym sposobem na upewnienie się, że Twój właściciel jest zadowolony ze stanu Twojego mieszkania. Inspekcja może być również świetnym sposobem na uzyskanie jak największej ilości pieniędzy z depozytu.
Powinieneś również sprawdzić systemy HVAC i hydrauliczne. Być może trzeba będzie wymienić zamek lub dwa. Powinieneś również upewnić się, że Twoje mieszkanie jest wolne od śmieci i innych odpadów.
Posiadanie odpowiednich zdjęć i filmów może być również pomocnym sposobem na udowodnienie swoich roszczeń. Możesz użyć tych zdjęć, aby zademonstrować wszelkie wady mieszkania i pokazać właścicielowi, dlaczego powinien zatrzymać część Twoich pieniędzy.
Najważniejszą częścią odzyskania kaucji jest wyczyszczenie i zamiecenie wynajmowanego mieszkania. Możesz również spróbować znaleźć i wymienić zepsute zabiegi okienne przed wyprowadzką.
Wstrzymanie czynszu może powstrzymać nowego właściciela od wynajęcia Ci mieszkania
Użycie wstrzymania czynszu jest jednym z najbardziej bezpośrednich sposobów skłonienia właściciela do naprawienia problemów w Twoim mieszkaniu. Prawo pozwala Ci wstrzymać czynsz do czasu, aż wynajmujący dokona napraw. Są jednak pewne zasady, których należy przestrzegać.
Po pierwsze, musisz mieć dowód, że jest problem z Twoim mieszkaniem. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego dowodu potrzebujesz, powinieneś skonsultować się z prawnikiem. Niektóre stany wymagają, abyś zdeponował wstrzymaną kwotę na osobnym koncie bankowym.
Możesz również potrzebować dać swojemu wynajmującemu pisemne zawiadomienie, że masz problem. Na przykład, jeśli piec nie działa, możesz wstrzymać czynsz do czasu jego naprawy. Będzie to chroniło Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.
Niektóre stany pozwalają na wstrzymanie części lub całości czynszu. Zależy to od powagi problemu. Na przykład, jeśli w Twoim mieszkaniu nie ma czujnika dymu, możesz wstrzymać całość lub część czynszu.
Właściciel mieszkania ma obowiązek zapewnić bezpieczne i sanitarne warunki. Jeżeli najemca ma problemy z mieszkaniem, może pozwać właściciela. Mogą też próbować negocjować z wynajmującym.
Jeżeli właściciel nie dokona napraw, najemca może poprosić sędziego o obniżenie czynszu. Może również poprosić sąd o wyznaczenie tymczasowego właściciela. Znany jako syndyk, tymczasowy właściciel będzie odpowiedzialny za mieszkanie do czasu zakończenia napraw.
Sędzia zdecyduje, czy czynsz powinien być wstrzymany czy nie. Jeśli najemca zdecyduje się na wstrzymanie całości lub części czynszu, sędzia nie zezwoli na eksmisję. Najemca może zdecydować się na przechowywanie pieniędzy na koncie bankowym lub na koncie powierniczym.
W zależności od Twojego stanu, wstrzymanie czynszu może być ustanowione przez statut lub poprzez decyzję sądu. Statut można uzyskać w lokalnym wydziale mieszkaniowym lub w sądzie.
Najlepiej jest przechowywać wstrzymany czynsz na osobnym koncie bankowym. Niektóre stany wymagają, aby czynsz był zdeponowany na koncie depozytowym. Trzymanie go w mieszkaniu nie jest dobrym pomysłem.
Podobne tematy